TRUEX50AC DOLBY ATMOS TRUE X SOUNDBAR PACKAGE
INCLUDES SR-X50A SOUNDBAR WIRELESS SUB & 1PR WS-X1A
Code: 01938672
19.00 kg
EACH
Call for Availability!
Increase value Decrease value
Qty Each (inc GST) Each
Request Price Match
Enter 4 digit postcode
Yamaha TRU X BAR 50AC Carbon Grey Dolby ATMOS sound bar with wireless sub and surround speakers
True X Soundbar with external subwoofer and True X surround
  • True X Surround
  • Dolby Atmos®
  • Alexa Built-in
  • Spotify Connect, AirPlay 2, and Tidal Connect
  • HDMI eARC(out), HDMI in, Bluetooth®, and optical connection
  • Clear Voice for enhanced dialogue quality
  • Bass Extension for enjoying greater bass response
  • External subwoofer for realistic and richly textured bass
  • Remote controller and Sound Bar Controller app, for easier and detailed access to your soundbar
YOU MOVE THE SOUND. THE SOUND MOVES YOU.
THE TRUE X SERIES REDEFINES HOME ENTERTAINMENT
Feature Image
IMMERSIVE AND FLEXIBLE REAL SURROUND SOUND
Feature Image
ULTIMATE PORTABILITY
Portable. Flexible. Rechargeable. The True X speakers also function as portable Bluetooth® speakers.
Just hit the Solo button and you’ve got high-quality, weather resistant sound wherever you go!
ENTERTAINMENT IS LIFE
YAMAHA TRUE SOUND WITH DOLBY ATMOS®
AMAZINGLY WIDE SOUND FIELD
ROOM-FILLING BASS
Immersing yourself in the middle of the action has never been easier. The True X bar 50A is accompanied by a convenient wireless subwoofer for flexible placement, providing powerful and impactful bass that will turn your space into a sonic universe - allowing you to feel every beat, rumble, and explosion like never before.
THE OPTIMAL EXPRESSION OF TRUE SOUND
The True X bar 50A has been engineered from its inception to deliver an exceptional level of performance and borrows from our True Sound principals that are used across our entire home audio offering. Every component, from the rear chamber, to the uniquely designed bass reflex port and external fabric covering were chosen for their ability to reproduce delicate nuances in sound.
THIS IS YOUR NEW ENTERTAINMENT HUB
CONNECT TO THE WORLD
RESPONDS TO YOUR VOICE
The True X bar 50A is built with Voice Assistant compatibility. Control volume, inputs, and music by giving vocal commands, removing the need for remote controls or smartphone apps for usability.
CONTROL-LINKED TO YOUR TV
OTHER ADVANCED FEATURES
CLEAR VOICE
FOUR SOUND MODES
BASS EXTENSION
The True X bar 50A incorporates a built-in 75mm(3") subwoofer unit. In addition, the 'Bass Extension' function enhances any bass signal to ensure a rich and powerful sound.
APP
SOUND BAR CONTROLLER Icon
SOUND BAR CONTROLLER
Download on the App StoreStoreGet it on Google Play
Specifications
TRUE X BAR 50A
General Drivers Front L/R: 4.6 × 6.6 cm (1-3/4 × 2-5/8") cone × 2, Hight L/R: 5.2 cm (2") cone × 2, Built-in Subwoofer: 7.5 cm (3") cone × 2 Subwoofer: 16 cm (6-1/4") cone
Output Power 280 W (Front L/R: 30 W × 2-ch, Hight L/R: 30 W × 2-ch, Built-in subwoofer: 30 W × 2, Subwoofer: 100W )
Power Consumption Center unit: 36 W, Subwoofer: 18 W
Standby Power Consumption 0.5 W (HDMI control off, Bluetooth® standby off), 2.0 W (HDMI control on, Bluetooth® standby off), Subwoofer: 2.0 W
Dimensions (W x H x D) Center unit: 1,015 × 63 × 112 mm (40" × 2-1/2" × 4-3/8"), Subwooer: 187 × 407 × 409 mm (7-3/8” × 16” × 16-1/8”)
Weight Center unit: 3.9 kg (8.5 lbs), Subwoofer: 9.4 kg (20.7 lbs)
Input / Output HDMI 1 in / 1 out (eARC)
Digital Optical Yes
Subwoofer output No
Analog Audio No
HDMI 4K Pass-through Yes
eARC/ARC eARC/ARC
CEC Yes
Auto Lip-Sync max 500 msec
Sound Technology Surround Technology Dolby Atmos
Surround Mode Stereo, Standard, Movie, Game
Compressed Music Enhancer No
Bass Extension Yes
Audio Formats Dolby Digital Yes
Dolby Pro Logic II No
DTS Digital Surround No
Connectivity Wireless Music Streaming Yes
Wi-Fi Yes
MusicCast Surround No
AirPlay AirPlay 2
Bluetooth Version/Profile Version: Ver 5.0 / Profiles: A2DP / Codecs: SBC, AAC
Bluetooth Maximum Communication Range Approx. 10 m ; 33 ft (without obstructions)
Wireless Subwoofer Yes
Other Features App Control Yes (Sound Bar Controller)
True X Surround Yes
Learning Function No
TRUE X SPEAKER 1A
Wi-Fi No
MusicCast Surround No
MusicCast Stereo No
True X Surround Yes
AirPlay No
Bluetooth Version/Profile Ver. 5.0 / A2DP, AVRCP
Maximum Communication Range 10 m / 32.8 ft. 10 in. (without interference)
Ethernet No
Alarm No
Speaker Unit 55 mm (2-1/8") full range x 1, Passive radiator x 2
Maximum Output Power 10 W (1 kHz, 10 % THD)
Power Supply USB Type C or Charging teminal (CC-T1A)
Battery Continuous Playback Time Up to 12 hrs
Charging Time Approx. 3 hrs
Waterproof Rating IP67
Dimensions (W x H x D) 88 × 105 × 88 mm; 3-1/2" × 4-1/8" × 3-1/2"
Weight 0.50 kg; 1.10 lbs
Colour Carbon Gray,
NOTE: OPTIONAL CC-T1A Charging cradle Sold Seperately
Black
Convenient charging cradle via USB Type-C
  • Exclusively for WS models*
  • 88 x 19 x 88mm (W x H x D)